About RV
Home > RV Achievement > School Achievements > School Achievements 2013

School Achievements 2013

 

Date

Event

No. involved

Achievement

2 Jan

Excellent Service Award (EXSA)

Ms Chen Miaoxin

GOLD

19 Jan

Puan Noor Aishah Award

Brownies  1 st  Pack,

Brownies 2 nd  Pack

GOLD

GOLD

28 Jan

Frank Cooper Sands Award

Scouts

GOLD  

30 Jan

MOE Service Excellence Award (MSEA) Mr Ang Tien Hock "MOE Service Excellence" Award

1 Mar

Excellent Unit Award,

Community Service Award

Red Cross Youth

Sustained GOLD

Sustained GOLD

25 Mar

National Youth Weiqi Competition

Jiang Yusheng

(6 Diligence),

Benedict Koh (6 Friendship),

Juanda Tan Kim Yao

(6 Honesty)

Cao Jia Yu (4 Confidence),

Timothy Szu Chin Ern
(4 Diligence),

Wong Siang Yu
(4 Graciousness)

Juanda Tan Kim Yao
(6 Honesty)

Zhu Xingyu (3 Diligence)

Group C, Group, 1st

 

 

 

 

Group E, Group, 4th

 

 

 

 

Group C, Individual, 5th

 

Group F, Individual, 2nd

25 Mar

Red Cross Flag Day

Red Cross Youth

South Zone, 2nd

31 Mar Barcelona Dance Award 2013 Dance Ensemble

Modern,  Under 16, 1st

Catalunya Award
8 Apr Brownies  Chief Commissioner's Badge Award

Chua Jia Ying, Nicole
(5 Confidence)
Lin Zixin (5 Confidence)
Chew Zhi Qi (5 Diligence)
Chun Li Hui Agnes

(5 Diligence)
Koh Yan Er (5 Diligence)
Rachael Ore Ren Qi
(5 Diligence)
Ho Xin Zhen (5 Endurance)
Chow Ean Ean
(5 Graciousness)
Ferne Ong Zhi Ting
(5 Graciousness)
Lau Jing Xuan (5 Kindness)
Robina Tan Wan Ning
(5 Kindness)

Brownies   Chief Commissioner's Badge Award

8 Apr Red Cross Director's Award Chloe Ng (6 Honesty)

Red Cross Director's Award

19 Apr Raffles Institution Primary Mathematics World Contest 2013

Jevan Raphael Koh Chee Kean (6 Confidence)

Lucas Tong (6 Confidence)

Clemen Kok (6 Diligence)

Eugene Lam (6 Diligence)

Kester Tan (6 Confidence)

Shen Long (6 Confidence)

Ho Yoong Kwan

(6 Confidence)

Keith Yeo (6 Confidence)

Chew Jay Hong

(6 Confidence)

Jin Zhong Tang

(6 Endurance)

Wang Chuanze

(6 Confidence)

Gao Yuhe (5 Confidence)

Lian Teng Yang Terence

(5 Confidence)

Bryce Tay Jhin Jun

(5 Diligence)

Choo Yun Chuan Dylan

(5 Diligence)

Lim Pey Wen Selina

(5 Diligence)

Owen Ong Junheng

(3 Confidence)

Isaac Law (5 Confidence)

Lim Jun An Mervin

(5 Confidence)

Irwin Lye (4 Confidence)

Lam Jun Harng

(4 Diligence)

Tay Yuan Ke (3 Confidence)

Cheong Sik Feng

(3 Confidence)

Kayla Low Kai Ting

(3 Confidence)

Joash Chee Zi Zuan

(3 Confidence)

Distinction,  Open Category


Distinction,  Open Category

Distinction,  Open Category

Credit, Open Category

Credit, Open Category

Credit, Open Category

Credit, Open Category

 

Credit, Open Category

Credit, Open Category

 

Credit, Open Category

 

Credit, Open Category

 

Distinction, Junior Category

Distinction, Junior Category


Distinction, Junior Category


Distinction, Junior Category


Distinction, Junior Category


Distinction, Junior Category


Credit, Junior Category

Credit, Junior Category

 

Credit, Junior Category

Credit, Junior Category

 

Credit, Junior Category

 

Credit, Junior Category

 

Credit, Junior Category

 

Credit, Junior Category

24 Apr National Inter-Primary Taekwondo Championship

Curteis Yang Feng Rui

(5 Diligence)

Junior Male Poon Belt (Under 36kg) - Silver

6 May YMCA Mandarin Speaking Awards

Nicole Chay

(3 Confidence)

Zheng Jiarui Carrie
(5 Endurance)

Nicole Chay

(3 Confidence)

Chen Xin Tong

(5 Endurance)

Wang Yi Tong

(5 Endurance)

Jenny Han Yuyi
(4 Graciousness)

3rd


Silver Honour Roll

 

 

 

Bronze Honour Roll

 

Bronze Honour Roll


Bronze Honour Roll

 

28 May Singapore Mathematical Olympiad for Primary School @ Hwa Chong Institution

Chew Jay Hong

(6 Confidence)

Sofea Harris Wong

(6 Confidence)

Jevan Raphael Koh Chee Kean (6 Confidence)

Gold

 

Bronze

 

Bronze

 

27 Jun American Protégé International Vocal Competition 2013

Charmaine Tan

(5 Confidence)

2nd

(Performing in Carnegie Hall, New York in Dec 2013)

5 Jul 2013 Project H2O Competition

Chan Hao Jun

(5 Confidence)

Isaac Law (5 Confidence)

Winnie Lim Nguyen Hui Min

(5 Confidence)

Clara Kan Rui Yee

(5 Diligence)
1st, South Zone
6 Jul Shoutan Cup National Weiqi Competition 2013

Jiang Yu Sheng

(6 Diligence)

Benedict Koh (6 Friendship)

Chen Yuan Hao

(5 Kindness)

Alexius Tan (3 Confidence)

Voon Suin (3 Confidence)

Zhu Xing Yu (3 Diligence)

Seraphina Cheng Shilin

(1 Friendship)

Elvis Ng

Jiang Yu Sheng

(6 Diligence)

Chen Yuan Hao

(5 Kindness)

1st, Group A (Team)

 

 

 

 

4th, Group D (Team)

 

 

4th, Group F (Team)

 

 

8th, Group A

 

11th, Group A

 

13 Jul Shell Singapore Youth Science Festival Stage! Drama Competition

Drama




Andrew Petselis

(3 Diligence)

2nd,

Best Props

(Performing at the Opening Ceremony of the Singapore Science Festival 2013)

Best Performer

 

20 Jul National Mathematical Olympiad of Singapore 2013

Gao Yuhe  (5 Confidence)

Isaac Law  (5 Confidence)

Owen Ong Junheng

(3 Confidence)

Alexis Lei Yee Faye

(5 Diligence)

Dorothy Ho Rui Wen

(5 Diligence)

Hou Jia Yu

Li Taoran

Elvis Leong Jin Wai

(5 Diligence)

Lim Pey Wen Selina

(5 Diligence)

Renardo Onda

(5 Endurance)

Zechariah Yeo

(5 Endurance)

Silver

Silver

Silver


Bronze


Bronze


Bronze

Bronze

Honorable mention

 

Honorable mention

 

Honorable mention

 

Honorable mention

 

21 Jul Current Affairs Competition 2013

Red Cross Youth

1st, Category 1, Movement for Awareness

3rd, Category 2, Pledging for Action

22 Jul 11th Tiger Cubs Golf Championships 2013

Isaac Ang Teong Hean

(4 Confidence)

Cedric Ling Ziyao

(4 Diligence)

Shin Ji Yeon (2 Diligence)

Victoria Ann Warren

(3 Endurance)

Lucas Teoh Yi Kai

(5 Confidence)

Jaden Tan (3 Friendship)

Bronze, PC ‘D’ Div


Bronze, PC ‘D’ Div


Bronze, PC ‘D’ Div

Merit, PC ‘D’ Div


Bronze, Handicap Div - Boys

 

Merit, Handicap Div - Boys

24 Jul National Chinese Play Competition 2013

Zhang Xinlu (6 Friendship)

Sun Zhongchun

(5 Confidence)

Lei Ke Cheng (5 Friendship)

Ada Kalini Hooi Xingyu

(3 Confidence)

Commendation Award

5 Aug National Stamp Collecting Competition 2013

Ho Yew Meng

(3 Confidence)

Kayla Low Kai Ting

(3 Confidence)

Tang Jing Wen

(3 Confidence)

Timothy Chek Jun Hou

(3 Confidence)

Gaius Geet Gurvinder

(3 Diligence)

Joash Ang Kai Yi

(3 Diligence)

Ong Sze-Hon (3 Diligence)

Zeng Zhi (3 Diligence)

Christopher Koh Jie En

(3 Endurance)

Chong Qin Lynn

(3 Endurance)

Ng Xin Hui Chloe

(3 Endurance)

Victoria Ann Warren

(3 Endurance)

Gold, Group Category (Class 4)


 

 

 

 

 

 

Silver, Group Category (Class 4)




 

 

Silver, Group Category (Class 4)



 

 

 

 

 

17 Aug

Manchester United Soccer Schools,

Junior School Tournament

Football

2nd

24 Aug 19th National Primary Schools On-the-Spot Chinese Essay Writing Competition

Peng Can (5 Friendship)

Zheng Jia Rui Carrie

(5 Endurance)

1st

Commendation Award


24 Aug

7th Singapore-Malaysia Primary Schools On-the-Spot Chinese Essay Writing Elite Competition

Peng Can (5 Friendship)

1st

4 Sep

Akela Award 2013

Khoo Jing Xiang

(6 Diligence)

Ong Zhihao Oliver

(6 Endurance)

Matteo Yong Jie Galbiati

(6 Graciousness)

Rico Wan Jun Jie

(6 Graciousness)

Reynald Vincentius Kusumahadi  (6 Kindness)

Tan Yi Sheng Cyrus

(6 Kindness)

 " Akela" Award

28 Sep

2013 Teater Pelajar  (Malay Story-telling Competition)

Muhammad Andry Hrithik Nur  R
(5D Friendship)

1st  

25 Oct

ACS Mathlympics

Chan Hao Jun

(5 Confidence)

Gao Yuhe (5 Confidence)

Isaac Law (5 Confidence)

Jaden Lim Jie Chen

(5 Confidence)

Sun Zhong Chun

(5 Confidence)

Certificate of Merit


Silver

Silver

Silver


Bronze


5 Nov

School Green Awards 2013

 

Lotus Sustained Achievement Award

5 Nov

3R Awards 2013

 

Gold