About RV
Home > RV Achievement > School Achievements > School Achievements 2015

School Achievements 2015

 

 

Date

 

Event

No. Involved

Achievement

21 Feb

Excellent Unit Award

 

Red Cross Youth

 

Gold

14 Mar

National Youth Weiqi Tournament

 

Seraphina Cheong (3 Dil)

Zhu Hou De (4 Con)

Alexius Tan (5 Con)

Andy Tan (5 Con)

Cao Jia Yu (6 Con)


Tian Chang Jun (4 Con)


Zhu Xing Yu (5 Con)


Alexius Tan (5 Con)

Andy Tan (5 Con)

Zhu Xing Yu (5 Con)

 

Bronze, Individual Category






Silver, Individual Category


Gold, Individual Category


4th, Group D

26 Mar

11th National Primary Schools Wushu Championship 2015

Rae Peh (1 End)


Ryan Peh (3 Con)

 

1st position in 42 Style Taijijian

2nd position in 24 style Taijiquan

2nd position in 32 Style Taijijian

4th position in 24 style Taijiquan

 

4 Apr

2015 First Aid Competition

 

Wang Ruixi (6 Con)

Samantha Suchita Wibawa (6 Dil)

Yeok Dong Rui Joyer (6 Dil)

Toh Ying Ying (6 End)

Samantha Teo Yin Xuan (6 Fri)

Choo Sze Rong, Tiffany (6 Gra)

 

1st, Central District

9 Apr

Innergy (Schools) Award

 

RVPS CCAs

 

Innergy (Schools) Award

10 Apr

RVMC 2015

 

Yen Jun Hung (6 Con)

Yeo Juo Wei (6 Con)

Teo Hui Dong (6 End)

 

6th

17 Apr

National Inter-School Taekwondo Championship

Netanel David Klein (6 End)

 

Bronze, Junior Div Male Poom Belt (Under 50kg)

 

25 Apr

Chief Commissioner's Award

 

Chan Syn Ning (5 Con)

Chang Yun Ning (5 Con)

Chay Ka Weng Nicole (5 Con)

Claire Chua Yunzhen (5 Dil)

Leong Kye Lin Michelle (5 Dil) Kiera Sha Qi En (5 End)

Raeki Ho (5 End)

Low Jia En (5 Fri)

Shayna Lee Xin Ru (5 Fri)

Alyssa Yang Huiwen (5 Fri)

Hannah Westerhout Hasan (5 Hon)

 

Chief Commissioner's Award

28 Apr

2015 Hwa Chong Primary Math Olympiad

 

Yen Jun Hung (6 Con)

Chen Sang Jun (6 Con)

Lee Qian Ying, Rosaline (6 Con)

Ernest Soh (6 Con)

 

Gold

Silver

Silver

Bronze

 

23 May

Shoutan Cup 2015

Zhu Xing Yu (5 Con)

Tian Chang Jun (4 Con)

Zhu Houde (4 Con)

Bronze

30 May

Gan Eng Seng Football Challenge

Football CCA

1st

30 May International Science Drama Competition

Drama CCA

 

Lezann Lee (4 Con)

Ryan Lam Rui Jia (4 End)

Merit

 

 

Best Performer Award

Best Performer Award

 

4 Jun Queensway Secondary School Sports Invitation Football CCA 3rd
15 Jul International Young Whizzes Challenge @ ACJC

 

Kum Jun Hung (5 Con)

Ho Yew Meng (5 Con)

Gold

Bronze

16 Jul Eco Action Day Award River Valley Primary School Eco Action Day Award
23 Jul Singapore International Choral Festival Choir CCA Gold
30 Jul Pintar Kata App Competition

Elias Harris Wong (6 End)

Aaqil Qusyairie Bin Aaron Sham (5 End)

Mohamed Haikal Bin Hamdan (4 Hon)
Bronze
31 Jul Scouts' Frank Cooper Sands Award Scouts CCA Gold
3 Aug

2015 All Star Asian Fencing Championships

(Boys' Foil Team Under 11)
Caleb Yong (5 Con) 3rd
National Stamp Collecting Competition 2015

Caden Ling Zhiheng (4 Dil)

Kavya Zutshi (4 Dil)

Prisha Chalak (4 Dil)

Wang Jie En Justin (4 Dil)

Hari Maanasa (5 Con)

Selina Lam Liuting (5 Con)

Tang Jing Wen (5 Con)

Leong Kye Lin Michelle (5 Dil)

Chelsea Megan Hamdani (4 Con)

Chun Se Jin (4 Con)

Lezann Lee (4 Con)

Shin Jiyeon (4 Con)


Caitlin Tun (4 Con)

Koh Kai Yooi (4 Con)

See Yun Xi, Audrey (4 Con)

Wong Jeanne En (4 Con)


Goh Qi Rui, Rafael (4 End)

Leander Phua Zaizhen (4 End)

Lim Jie Qi (4 End)

Teo Bin Kee (4 End)


Hilary Chee Xin Yi (3 Con)

Keefe Lim (3 Con)

Nicole Ong Ziying (3 Con)

Ryker Tan (3 Con)


Goh Ryun How (3 Dil)

Lee Yao Hui, Benaiah (3 Dil)

Lee Zheng Yang (3 Dil)

Evan Chua Zhi Xuan (3 Dil)


Alyssa Wong See Yan (3 End)

Goh Boon Shuan (3 End)

Jadyn Yeo Yi Xia (3 End)

Junice Ong Ee Siew (3 End)


Ariel Goh Jean Xuan (3 End)

Darwin Chow Khong Yee (3 End)

Du Yi (3 End)

Fabius Tan Choon Keong (3 End)

Silver, Primary School Group Category (Class 4)

 

 



Bronze, Primary School Group Category (Class 4)

 

 

 

Bronze, Primary School Group Category (Class 4)




 

 

Bronze, Primary School Group Category (Class 4)




 

Bronze, Primary School Group Category (Class 4)

 

 



Bronze, Primary School Group Category (Class 4)




 

 

Bronze, Primary School Group Category (Class 4)




 

Bronze, Primary School Group Category (Class 4)




 

 

Bronze, Primary School Group Category (Class 4)

 

23 Aug NUSA National Malay Writing Competition

Elias Harris Wong (6 End)

Siti Aishah Imadeddin (6 Gra)

Aaqil Qusyairie Aaronshah (5 Endurance

Bronze
31 Aug Innergy (Schools) Awards 2015 - CCA One-Stop Portal

RVPS

Commendation (Process Innovation)
16 Oct SEC-StarHub School Green Awards (SGA) RVPS Lotus Sustained Achievement Award
16 Oct 3R Awards 2015 RVPS Sustained 3R Award
17 Oct National Cub Scout Gangshow

David Leong Kai En (5 Con)

Lim Xuan Kai (5 Con)

Goh Zhe Ming (5 Dil)

Ian Lee Zhi Kai (5 Dil)

Joash Ang Kai Yi (5 Dil)

Aw Yang Shao Wei, Jerome (5 Gra)

Lim Jia De Ruben (5 Gra)

Nikhil Ryan Terence (5 Gra)

Idhant Dhaul (5 Hon
Gold
26 Oct Malay Essay Writing Competition 2015 (National Level)

Danial Harris Wong (3 End)

Anugerah Saffi Mohd. Sabta (4 Fri)

Fatin Fa'iqah Muhd Qoyyum (4 Gra)

Mohamed Haikal Bin Hamdan (4 Hon)

Aaqil Qusyairie Bin Aaron Sham (5 End)

Mariana Alifah Arif (5 Gra)

Elias Harris Wong (6 End)


Hans Fazriel Faizal (3 Fri)

Nuh Ahmad Zuhairi (3 Fri)

Sri Noristanty Nasha Hasrizal (3 Hon)

Ilhaqqy Fadelfy (4 Fri)

Siti Aishah Imadeddin (6 Gra)

 

Silver

 

 

 

 

 

 

 

 

Bronze

29 Oct National Math Olympiad of Singapore 2015

Voon Suin (5 Con)

Lim Xuan Kai (5 Con)

 

Wang Yibo (5 Con)

Jodan Kerk (5 Con)

Ho Yew Meng (5 Con)

Lim Chen Hong (5 Con)

 

Zhu Xing Yu (5 Con)

Andrew Petrelis (5 Con)

Calixton Rong (5 Dil)

Tan Kaiwen (5 End)

Silver



 

Bronze

 

 





Honourable Mention

31 Oct Akela Award

Alexander Ming Lee (6 Con)

Adam Mikail B Mohamed Razip (6 Dil)

 

Akela Award

National Math Olympiad of Singapore 2015

Voon Suin

5 Con

Lim Xuan Kai

5 Con

Wang Yibo

5 Con

Jodan Kerk

5 Con

Ho Yew Meng

5 Con

Lim Chen Hong

5 Con

Zhu Xing Yu

5 Con

Andrew Petrelis

5 Con

Calixton Rong

5 Dil

Tan Kaiwen

5 End

Chung Hao Yuh

5 Con

Tan Jaden

5 Dil

Russell Tan

5 Dil

Vera Tan

5 Dil

Chen Aileen

5 Dil

Ivan Lee

5 End

Aaqil Qusyairie

5 End

Li Zurui

5 Fri

Iskandarani Hadi

5 Fri

Kiang Choon Kee, Zen

5 Fri

Silver

Silver

Bronze

Bronze

Bronze

Bronze

Honourable Mention

Honourable Mention

Honourable Mention

Honourable Mention

Participitation

Participitation

Participitation

Participitation

Participitation

Participitation

Participitation

Participitation

Participitation

Participitation

8th Annual Mathlympics 2015
ZHU HOU DE  4 Con
CHUA SHANG WEN, RYAN  4 Dil
KENDRICK YEO DAE JUAN  4 End
VOON SUIN 5 Con
LIM CHEN HONG  5 Con
ANDREW PETSELIS  5 Con
REN YI LAN  5 Dil

Qualifying to Final Round